Obsah
Ak si nováčik alebo už pomalý hrniec nejaký ten piatok používaš, prečítaj si tipy, ako z neho vyžmýkať maximum. Základné princípy varenia v pomalom hrnci sú rovnaké pre všetky modely pomalých hrncov, takže nezáleží, aký presne máš. Na záver uvádzam aj zopár fitness receptov z pomalého hrnca, ktoré môžeš vyskúšať.
1. Urob pre pomalý hrniec dostatok miesta
Pomalý hrniec je navrhnutý tak, aby si varenie nemusela po celý čas strážiť. Avšak v rámci bezpečnosti ho umiestni tak, aby okolo neho bolo aspoň 15 cm voľného miesta. Hrniec sa totiž zahrieva a nemalo by sa ho nič dotýkať. Hrniec nespáli podložku, ale mohol by poškodiť povrch predmetov okolo.
2. Používaj správnu veľkosť pomalého hrnca
Pomalé hrnce majú rôznu veľkosť (objem) a pri varení je potrebné sledovať v recepte aj to, pre aký veľký hrniec je recept určený. Pokiaľ máš inak veľký hrniec, než je v recepte, musíš tomu prispôsobiť množstvo surovín, aby bol pomalý hrniec ideálne zaplnený. Minimum obsahu v hrnci je polovica a maximum ¾ hrnca.
Ak dáš surovín málo, môže byť výsledok rozvarený, vysušený alebo dokonca pripálený. Pokiaľ veľmi, zase nemusí byť všetko uvarené dobre, pretože sa suroviny uprostred budú namiesto varenia naparovať . Alebo sa hrniec nebude schopný dostatočne zahriať a môžu sa množiť baktérie. Pri preplnení môže tiež unikať viac vody a cákať okolo hrnca.
Riešením prípadne môže byť aj zaobstarať si viac pomalých hrncov o rôznych veľkostiach. Prečítaj si, ako vybrať pomalý hrniec.
3. Vrstvi ingrediencie múdro
Dno a obvod pomalého hrnca sú najviac horúce, takže dávaj do hrnca ingrediencie premyslene. To, ktoré je najtvrdšie alebo vyžadujete viac prepečenia alebo sa varí dlhšie, daj spod a na boky. Ak varíš mäso a tvrdú zeleninu, zeleninu daj naspod a na ňu až mäso. Ak varíš väčšie a menšie kusy zeleniny, ty väčší daj naspod a pod. To zaistí, že všetky ingrediencie budú hotové súbežne.
4. Nedávaj do hrnca mrazené suroviny
Ak to ide, nedávaj do pomalého hrnca mrazené suroviny, najmä nie mäso. Trvalo by totiž mnohonásobne dlhšie, než by sa hrniec dostal na správnu teplotu, a ingrediencie by tak boli dlhú dobu vystavené nebezpečne nízkej teplote, pri ktorej sa môžu množiť baktérie a mäso sa môže kaziť.
V prípade, že chceš aj napriek tomu mrazené mäso použiť, pridaj do hrnca aspoň 200 ml teplej vody alebo vývaru, aby medzi mäsom a nádobou vznikli tepelné medzivstvá, ktoré nádobu ochránia pred zmenou teplôt. Tá by totiž mohla prasknúť.
Počítaj, že vložením mrazenej suroviny predĺžiš dobu varenia minimálne o 2 hodiny pri varení na stupeň High a 4 – 6 hodín pri varení na stupeň Low .
5. Uprednostňuj ideálne suroviny
Pre fitnessákov je trošku horšia správa, že tučnejšie tuhšie šľachovitejšie mäso, ktoré obsahuje veľa kolagénu, sa do pomalého hrnca hodí najlepšie, resp. také mäso je z neho úplná pecka. Pokiaľ totiž kolagén uvaríš správnym spôsobom, čo je dlho, pomaly a vo vlhkom prostredí, rozloží sa na jemnú želatínu a výsledok sa bude rozpadať na jazyku. Navyše tieto druhy mäsa bývajú aj lacnejšie, pretože kolagén spôsobuje tvrdosť a gumovosť mäsa, a to si vyžaduje zložitejšiu prípravu. Najviac kolagénu je obsiahnuté v najčastejšie namáhaných svaloch, čo sú končatiny.
Mäso, ktoré obsahuje veľa kolagénu, sa perfektne uvarí aj vcelku, takže ešte ušetríš prácu s krájaním.
Na varenie v pomalom hrnci sa najlepšie hodí všetky hovädzie mäso, ktoré treba pripravovať dlho, zj. glejka, líčka, pliecko, hruďou alebo rebrá. Z ďalších druhov mäsa potom bravčové koleno, bravčové pliecko, bravčové stehno, jahňacie stehno, ale tiež kuracie stehná, kuracie kolíky, kura a kačica vcelku.
Veľmi chudé mäso, ktoré obsahuje málo kolagénu a nevyžaduje dlhé varenie, si skôr nechaj na iné úpravy. Samozrejme môžeš ho do pomalého hrnca dať, ale musíš dobre odhadnúť dobu varenia, inak ho môžeš vysušiť. Riziko vysušenia chudého mäsa zmierniš, pokiaľ dáš do hrnca toľko tekutiny, aby mäso bolo celé ponorené.
Do pomalého hrnca sa ďalej hodia strukoviny, zj. fazuľa, pretože sa musí dlho variť, aby zmäkli.
Pre fitness stravovanie odporúčam do pomalého hrnca najčastejšie používať hovädzie mäso, kuracie a morčacie stehná bez kože ideálne aj s kosťou a strukoviny.
Nepoužívaj do pomalého hrnca zeleninu v plechovke, pokiaľ ju nechceš mať rozvarenú napadrť. Pre dlhé varenie je potrebná tvrdá zelenina. Tá si zachová tvar aj štruktúru.
6. Suroviny vhodne uprav
Mäso na guláša a perkelty krájaj na rovnako veľké kúsky ideálne o veľkosti 2 – 3 cm kvôli rovnomernému vareniu. Mäso na plátky krájaj asi 1 cm hrubé a ľahko ich naklep.
Cibuli nie je potrebné vopred smažiť či dusiť, stačí ju nadrobno nakrájať a dať do hrnca surovú.
Ak chceš, aby mal guláš dokonalú farbu, môžeš najemno nakrájanú cibuľu dať na 3 minúty do mikrovlnnej rúry spoločne s troškou olivového oleja a potom v tejto zmesi papriku alebo gulášové korenie rozpustiť. Avšak dobrú farbu dosiahneš aj bez tohto kroku, papriku stačí jednoducho len pridať do hrnca so všetkým ostatným.
Ak je v recepte uvedené, že máš mäso pred vložením do hrnca zatiahnuť prudkým opečením, urob to. Keď to neurobíš, nič hrozné sa síce nestane, mäso sa aj tak uvarí, ale toľko si nepochutnáš. Skús to otestovať oboma spôsobmi a uvidíš, že výsledná chuť je rozdielna. Zatiahnutím totiž udržíš v mäse chuť a šťavnatosť. Ak ti na chuti veľmi záleží, vyber si model pomalého hrnca, ktorý môžeš dať aj na platňu.
K strukovinám nepridávaj soľ, pokiaľ nie sú uvarené, pretože soľ spôsobuje ich tvrdnutie.
7. Var bez tuku
Pomalý hrniec je ideálny pre diétne aj fitness varenie, kde sa preferuje minimum tuku. Tuk totiž udržuje teplo, takže varenie potom je rýchlejšie, a to je v pomalom hrnci nežiaduce. Okrem toho tuk môže zmeniť štruktúru výsledného jedla. Kvôli pripaľovaniu tuk v tomto prípade tiež potreba nie je, pretože sa obsah vďaka vlhku v hrnci nepripaľuje. Pozor je potrebné dávať len u škrobnatejších surovín.
Pri varení v pomalom hrnci je teda vhodné nepridávať žiadny tuk. Trocha tuku je v poriadku, ten je väčšinou v samotných surovinách, ale viditeľný tuk na mäse odrež.
Mleté mäso sa odporúča vopred osmažiť na panvičke a vyvarený tuk do hrnca nedávať.
Ak sa bez tuku predsa len nezaobídeš, stačí pridať 1 lyžicu.
8. S tekutinami šetri
V pomalom hrnci sa varí pomaly a je celý čas priklopený, takže sa tekutiny nemajú ako odparovať a teda sa neredukujú ako pri bežnom varení, kedy je potrebné tekutiny aj niekoľkokrát počas varenia dolievať. Navyše množstvo surovín pustí vlastnú šťavu, a preto sa v pomalom hrnci hromadí viac tekutiny.
Oproti bežnému vareniu sa do pomalého hrnca dáva o 30 – 50 % menej tekutín. Ak použiješ suroviny s vysokým obsahom tekutín, nemusíš do hrnca pridávať tekutiny žiadne.
Platí to aj pre alkohol. Keď varíš jedlo na platni pri vysokej teplote nepriklopené a nalej doň alkohol, napr. víno, väčšina sa vyparí, než sa jedlo dovarí, pričom v jedle zostanú len podtóny alkoholu. To ale neplatí pre pomalý hrniec, kde sa tekutiny neodparujú. Alkoholu musíš do pomalého hrnca dávať teda aj oveľa menej, inak bude výsledok príliš cítiť alkoholom a môže byť horký. Prípadne ho úplne vynechaj.
Všeobecne sa v pomalom hrnci používa len minimálne množstvo vody tak, aby bolo naspodku hrnca, prípadne dokonca žiadna. Avšak záleží na tom, koľko dovnútra celkom dávaš surovín a aké. Niekedy sa môže u mäsa stať, že keď nebude ponorené vo vode, tak bude skôr pečené a vysušenejšie. Pokiaľ v recepte množstvo vody nie je uvedené, budeš musieť experimentovať. Odporúčam dať vždy skôr menej. Pokiaľ dáš veľa, výsledok bude zrejme vodnatý, ale mäso bude šťavnatejšie. Vodnatosť môžeš trochu zredukovať tým, že odrobíš veko a ešte pol hodiny necháš jedlo variť na stupeň High.
Tiež je potrebné pripomenúť, že čím viac obsahujú vložené suroviny tuku, tým menej je potreba tekutín.
9. S korením a bylinkami to tiež nepreháňaj
Používa sa menej sušených byliniek, korenia, soli i korenia, pretože dlhým varením mení intenzitu. Celé korenie púšťa chute pomaly, zatiaľ čo drvené alebo sušené má tendenciu chuť strácať alebo dokonca horknúť. Chilli prášok, čierne korenie, paprika, škorica, rasca, kardamón a koriander chutia neuvarené ostro až horko, ale pomalým varením sa zjemňujú.
Všetko korenia radšej pridávaj v polovičnom množstve na začiatku varenia, ku koncu výsledok ochutnaj a prípadne dochuť.
Ak chceš použiť bylinky čerstvé, pridávaj ich v receptoch, ktoré sa varia krátku dobu, alebo ich daj až ku koncu varenia, tým si zachovajú čerstvosť a chuť. Dlhým varením sa totiž rozpadajú.
Cesnak naopak svoju chuť v pomalom hrnci zintenzívňuje. Namiesto drvenia ho ale krájaj na tenké prúžky.
10. Suroviny pridávaj v správnom čase
Ak má byť výsledná omáčka hustá a zahusťuje múkou, zahustenie môžeš urobiť už na začiatku. Takže múku alebo škrob rozmiešaj vo vode a tú prilej do hrnca spoločne so všetkým ostatným. Môžeš to urobiť aj pol hodiny pred koncom, ale zbytočne nadvihneš pokrievku a predĺžiš dobu varenia. Ak zahusťuješ mliečnym výrobkom, napr. cmarom, tam je časovanie opačné – pridaj ho až pol hodiny pred koncom.
Mliečne výrobky nemajú veľmi rady zahrievanie a platí to aj pre pomalý hrniec. V priebehu varenia v pomalom hrnci sa obsah nemieša, takže nie je dobré pridávať mliečne výrobky ako je mlieko, jogurt, kefír alebo cmar hneď na začiatku. V opačnom prípade sa totiž zrazí.
Mliečne výrobky pridaj až pol hodiny pred koncom varenia. To bude tak akurát, aby sa rozpustili a vkomponovali do výsledného pokrmu.
Morské plody pridávaj hodinu pred koncom varenia, cestoviny 30 minút pred koncom, pretože tie sú hotové oveľa rýchlejšie a rozvarili by sa. To isté platí o hubách a rýchlo hotovej zelenine ako je brokolica, karfiol, cuketa, kukurica a paradajky. Výnimkou sú lúpané paradajky v plechovke, ty môžeš pridať už na začiatku.
11. Var na správny stupeň a dostatočne dlho
Nastavenie väčšiny pomalých hrncov zahŕňa nízky a vysoký výkon vareníí (Low a High) a udržiavací režim teplého jedla (Keep warm).
Stupeň varenia Low i High sa stabilizujú na rovnakej teplote, čo je tesne pod bodom varu, čiže okolo 95 – 99 °C. Rozdiel je iba v tom, ako rýchlo sa na túto teplotu dostanú. Stupeň Low väčšinou za 7 – 8 hodín, stupeň High za 3 – 4 hodiny. Dve hodiny varenia na stupeň Low sa teda rovnajú jednej hodine na stupeň High. Väčšina receptov sa varí na stupeň Low. Stupeň High sa používa hlavne na redukciu tekutín na omáčku potom, čo z hrnca vytiahneš základný obsah.
Pre maximálnu bezpečnosť z hľadiska zdravotného je dobrý nápad variť prvú hodinu na stupeň High, aby sa čo najrýchlejšie dostala teplota nad bezpečnú hranicu 60 °C, a potom znížiť stupeň na Low. Tým sa stihne vytvoriť menej baktérií, ale aj keď to neurobíš, tak v hrnci sa vytvorí dostatočne vysoká teplota, ktorá baktérie zničí, pokiaľ budeš variť dostatočne dlho. Táto metóda varenia na High a následne Low je tiež užitočná pri varení veľkého kusu mäsa alebo napríklad celého kurčaťa. Väčšina mäsa si vyžaduje 8 hodín varenia na stupeň Low. Chudé mäso sa uvarí rýchlejšie ako tučnejšie a prerastené. Mäso s kosťou zase trvá dlhšie ako mäso bez kosti.
Okrem stupňa varenia ovplyvňuje dĺžku varenia typ jedla, jeho teplota, jeho veľkosť a hrúbka, množstvo tuku, množstvo tekutín, okolitá teplota a tiež druh pomalého hrnca.
Priemerná doba varenia jednotlivých druhov mäsa v pomalom hrnci
Typ Mäsa | Hmotnosť | Doba varenia na Low | Doba varenia na High |
---|---|---|---|
Hovězí pečené | 1,4 – 1,8 kg | 8 hod | 5,5 hod |
Hovězí dušené | 1,4 kg | 6 hod | 4,5 hod |
Drůběž (celé kuře, krůtí prsa s kostí) |
2,7 kg | 7,5 hod | 6,5 hod |
Vepřové maso (velké části, např. vepřové zadní nebo ramínko) |
2,7 – 3,2 kg | 9,5 hod | 7,5 hod |
Vepřová plec | 1,4 – 1,8 kg | 6 hod | 5 hod |
Ryby* | 900 g | 3,5 hod | 1,5 hod |
*Ak je ryba pridaná až v momente, keď je pomalý hrniec plne rozohriaty pod bod varu, je hotová za 15 – 30 minút.
Pomalý hrniec sa nemenuje pomalý bezdôvodne. Slabo vriace ingrediencie po dlhú dobu vylúhujú lepšie chute. Pre najlepšie výsledky teda neskracuj dobu varenia zmenou stupňa varenia z Low na High.
Na druhú stranu ale zase dobu varenia zbytočne nenaťahuj, pretože zelenina a niektoré druhy mäsa sa veľmi dlhým varením môžu úplne rozvariť.
12. Pre chrumkavú kôrku použi ďalšiu metódu
Kura s kožou pečené v rúre má väčšinou chrumkavú kôrku. Keď ho ale budeš variť v pomalom hrnci, koža nebude ani trochu chrumkavá, naopak mäkká a gumová.
Ak si vyznávač fitness, väčšinou nepečieš mäso s kožou a tento bod sa ťa teda veľmi netýka, ale radšej zdôrazňujem, že ak by si chcela chrumkavú kôrku, musíš mäso po dovarení ešte opiecť v rúre alebo na platni.
Ak máš pomalý hrniec určený aj do rúry, môžeš ho tam strčiť rovno v kameninovej nádobe. Väčšina týchto nádob znesie teplotu do 200 ºC.
13. Nenakukuj dovnútra
Kedykoľvek varíš v pomalom hrnci, line sa vôňa až k susedom, čo zvádza do hrnca nakukovať. Ale odolaj a nerob to, pokiaľ to nie je nevyhnutné.
Pomalý hrniec varí jedlo tak, že sa vo vnútri udržuje určitá teplota. Trvá dlhšiu dobu, než sa táto teplota v hrnci vytvorí a keď nadvihneš veko aj na pár sekúnd, všetko teplo z hrnca vyletí. Tým sa v hrnci zníži teplota a bude trvať, kým sa znovu hrniec zahreje. Jedlo potom nemusí byť dokonale uvarené alebo bude varenie trvať večnosť.
Každým zdvihnutím veka predĺžiš dobu varenia aj o pol hodiny!
Najlepšie výsledky dosiahneš, ak budeš trpezliví a minimálne prvé 2 hodiny necháš pokrievku priklopenú, ideálne však po celú dobu. Ak ju predsa len potrebuješ zdvihnúť napríklad kvôli zahusteniu alebo ochuteniu, rob to opatrne a stoj od hrnca ďalej, mohla by si sa od horúcej pary popáliť.
Ak máš pomalý hrniec, ktorý má na pokrievke bezpečnostné spony a nemá na nej otvor, pri varení ich neuzatváraj. V hrnci by mohol vzniknúť vysoký tlak a dôjsť k jeho poškodeniu.
14. Zvyšky daj čo najskôr do chladničky
Pomalý hrniec varí jedlo tesne pod bodom varu medzi 90 – 100 °C. Akonáhle jedlo úplne dovaríš a pomalý hrniec vypneš aj z módu ohrievania, prestane sa v ňom síce tvoriť teplo, ale teplota začne klesať veľmi pomaly, pretože kamenina udržuje teplotu dlhšie ako iné materiály. Z hľadiska množenia baktérií sa jedlo bude po úplnom vypnutí hrnca udržiavať v bezpečnej teplote po dobu 2 hodín. Ak ho celé nezješ, premiestni ho čo najrýchlejšie do chladničky, čiže je žiaduce, aby schladlo čo najrýchlejšie. Ak nemáš profesionálnu chladničku, teplé alebo horúce jedlo do domácej chladničky nepatrí z dôvodu rizika zaparenia, skysnutia a vyššej spotreby.
K najväčšiemu množeniu baktérií dochádza medzi 40 – 80 °C. Preto jedlo z kameninovej nádoby vyjmi čo najskôr a daj ho do inej napríklad plastovej nádoby, kde vychladne rýchlejšie a potom ho premiestni do chladničky.
Ak chceš chladenie maximálne zrýchliť, môžeš napustiť do umývadla studenú vodu, pridať kúsok ľadu, jedlo schladiť a presunúť do chladničky.
Pozor, neodporúča sa jedlo v pomalom hrnciznova ohrievať – ohrev je veľmi pomalý na to, aby usmrtil prípadné baktérie.
15. Uľahči si čistenie pomalého hrnca
Pri varení v pomalom hrnci sa väčšinou hrniec veľmi nezašpiní, pretože povrch nádoby je veľmi hladký av hrnci sa vyrába dosť tekutiny, takže sa nič nepripečie. Pokiaľ si teda urobila všetko správne (správna teplota, správne množstvo tekutiny, správne množstvo surovín a správna dĺžka varenia). Neplatí to ale napríklad pre fazule, zemiaky alebo cestoviny, ktoré zanechávajú škrobnatý film. Pri čistení môže pomôcť vínny ocot, avšak aby si hrniec nemusela po dovarení drhnúť, môžeš ho vystriekať troškou olivového alebo repkového oleja vo spreji.
Ešte pohodlnejšie a pre fitness vhodnejšie možnosti sú sáčky do pomalého hrnca, ktoré do neho vložíš ešte pred tým, než do neho naukladáš suroviny. Tieto vrecká potom pomáhajú výsledok aj vytiahnuť z hrnca a môžeš v nich jedlo dať aj do chladničky. Sú vyrobené zo špeciálneho zdravotne nezávadného materiálu, takže sa nemusíš báť, že sa niečo závadné dostane pri varení do jedla. Bohužiaľ som ich zatiaľ nenašla v SR, iba v USA. Kúpiť ich však môžeš on-line.
Kamenina nemá rada náhle zmeny teplôt, preto nádobu neumývaj studenú vodu, pokiaľ je ešte horúca.
Tip od čitateľky
Po skončení varenia všetko jedlo vytiahnem a tekutiny poriadne vyškriabem pomocou silikónovej stierky. Ak sa niečo pripieklo, zmiešam trochu jedlej sódy s vodou a túto kašičku rozotriem hubkou po vnútrajšku kameninovej nádoby. Po asi štvrť hodine kašičku zotriem hubkou namočenou v teplej vode a doleštím papierovou utierkou.
16. Var jednoducho
Jednou z výhod pomalého hrnca je, že môže minimalizovať drinu spojenú s prípravou jedla. Musíš si ale vyberať jednoduché recepty, ktoré nevyžadujú veľa krokov pred alebo počas varenia. Jasne že v ňom môžeš urobiť aj zložitejšie recepty, ale pomalý hrniec má hlavne šetriť čas. Aby si naplno využila časovú úsporu, vyberaj si hlavne recepty, ktoré vyžadujú len základnú prípravu ako nakrájanie zeleniny, očistenie tuku a zatiahnutie mäsa.
Moje obľúbené recepty z pomalého hrnca s rýchlou prípravou
Zdroje informácií
- https://bionaire.cz/crockpot/recepty/index.htm
- http://www.toplekar.cz/archiv-clanku/jak-se-zbavit-bakterii-pri-vareni.html
- https://www.tyden.cz/rubriky/relax/apetit/nenechavejte-jidlo-chladnout-na-plotne-radi-sefkuchar-david_227630.html
- http://zeny.e15.cz/clanek/pro-zdravi/pomale-vareni-v-pomalem-hrnci-setri-vas-cas
- http://www.mashed.com/41195/11-mistakes-everyone-makes-using-slow-cooker/
- http://www.mashed.com/37679/heres-right-way-use-crockpot/
- http://www.crock-pot.com/service-and-support/product-support/product-faqs/product-faqs.html
- https://www.westonaprice.org/health-topics/childrens-health/the-slow-cooker-rules/
- https://www.thespruce.com/crockpot-101-483001
- https://www.thespruce.com/tips-on-buying-and-using-a-slow-cooker-909585
Komentáre
O kúpe pomalého hrnca uvažujem. Doteraz som používala malú rúru a časovaciu zásuvku a rovnakým spôsobom som v nej varila polievky, guláša, dusené mäso, strukoviny a podobne. Takže by ma zaujímalo, či to nevyjde narovnako. Som už na dôchodku, takže sa s varením nemusím ponáhľať. Papiňáky ležia v skrini už niekoľko rokov. Nie som si istá, či sa kôp oplatí, nemám na mysli finančne, ale čo sa chuti jedla týka.
Ďakujem za názory a všetkým prajem pekný deň.
Babča Lenča.
Zaujímavý dotaz. V tej rúre varíte pomaly alebo normálne? Ja som nikdy nevarila v rúre „pomaly“, takže chuťovo to nedokážem porovnať. Je to ale každopádne trochu iná chuť ako z hrnca pri varení na platni, ale nie je to zase tak šialene rozdielne. Je to také viac šťavnaté a zemité. Hlavná výhoda pomalého hrnca je to, že sa od neho môže úplne odísť a zároveň je to energeticky hospodárne. Na čo sa jednoznačne pomalý hrniec oplatí, sú vývary, pretože hovädzie sa na platni tiahne 3 – 4 hodiny, v hrnci 6 – 8, ale môžem ísť pokojne spať alebo úplne odísť z bytu a vôbec sa o to nestarať, a zároveň šetrím energiu, pretože pomalý hrniec má veľmi malú spotrebu. Druhá vec je vyššia šetrnosť k vitamínom, pretože sa to varí na nižšiu teplotu a všetko zostáva v hrnci, ktorý je neustále priklopený. Inak všetky výhody som spísala do článku tu. Takže vo Vašom prípade by som sa asi najviac orientovala podľa toho, či mi to ušetrí financie. Pokiaľ často varíte jedlá, ktoré sa varí dlho, čo je prevažne hovädzie, vývary, bravčové koleno a pod., potom by sa Vám to zrejme vyplatilo.
Ďakujem za odpoveď. Práve včera som varila v tej rúre vývar z hovädzieho mäsa. Rúru som nastavila na cca 90 ° C a časovacej zásuvke čas od jednej ráno do siedmich hodín. Takže sa domnievam, že efekt bude prinajmenšom podobný, ako v PH. Ešte raz ďakujem a prajem Vám pekný deň.
Lenka Jüngerová
Dobrý deň, ďakujem za pekný článok, dozvedela som sa užitočné veci. Ale prekvapilo ma, že u strukovín nespomínate problém s toxínmi. Čítala som, že niektoré surové strukoviny, napríklad červená fazuľa, sa neodporúčajú variť v slowcookeri bez predchádzajúceho predvarenia klasickou metódou – myslím, že sa odporúča desať až pätnásť minút prudkého varu, aby sa zneutralizovali jedovaté látky, ktoré nižším teplotám odolávajú. Potom je možné ich premiestniť do slowcookeru a dovariť v ňom. Máte na to nejaké informácie?
Dobrý deň Magdo, vďaka za pochvalu aj zaujímavý podnet. Neviete, kde presne ste tú informáciu našli? Popravde o toxínoch v nepovarených strukovinách neviem, viem jedine o tom, že by sa mali namáčať pred varením, aby boli lepšie stráviteľné. Takže k tomu bohužiaľ nemám zatiaľ žiadne vedecky podložené stanovisko, ale pokúsim sa to naštudovať.
Tak som sa na to pozerala v anglických zdrojoch a podľa môjho bádania z Wikipédie a niekoľkých štúdií by varenie strukovín, ktoré obsahuje toxíny, malo byť v pomalom hrnci bezpečné v prípade, že teplota dosiahne aspoň 80 stupňov Celzia a varí sa aspoň 2 hodiny, čo spĺňa aj varenie na low. Pre istotu by som volila varenie na high. Prikladám aj odkazy na zdroje a štúdie, z ktorých som čerpala, vo Wikipédii sú aj odkazy na štúdie: https://en.wikipedia.org/wiki/Phytohaemagglutinin + https://sci-hubtw.hkvisa.net/10.1111/j.1365-2621.1983.tb14831.x
Ďakujem, pozriem sa na to. Narazila som na to, myslím, tu: https://motherwouldknow.com/is-it-safe-to-cook-beans-in-a-slow-cooker/
Tak som ešte dohľadávala a FDA práve pred varením bez predchádzajúceho namáčania a predvarenia varuje. Tak neviem. V odkaze je aj citovaná príslušná publikácia FDA.
To som práve našla tiež, ale zase tá staršia štúdia, na ktorú som odkazovala, to vyvracia. Možno sú ešte nejaké novšie štúdie, ktoré zase vyvracia túto, ale keďže suchú fazuľu skoro nevarím a navyše existuje metóda v normálnom hrnci, tak pre mňa nemá zmysel investovať ďalší čas do bádania štúdií, pretože to je väčšinou na x dní či týždňov. 🙂 Pri písaní tohto článku som každopádne žiadne štúdie neskúmala, išla som zo zdrojov na nete av Amerike fazuľa v pomalom hrnci varí veľa ľudí, o čom svedčí aj niektorý foodblogy. Asi by som to zase tak nehrotila a buď verila tej starej štúdii alebo ich hold varila v normálnom hrnci. Navyše si nemyslím, že by to malo horšie zdravotné účinky ako chemikálie a éčka v potravinách.
Dnes mi došiel hrniec na pomalé varenie, bohužiaľ všetky návody sú v cudzom jazike, je mi 83 rokov tak teraz neviem či sa hrniec sám vypne alebo ho musím strážiť to ostatní nejako snáď zistím
Dobrý deň Richard, v prvom rade klobou dole, že vo Vašom veku dokážete takto v pohode používať internet a skúšate aj nové veci, to je super. Čo sa týka vypínania pomalých hrncov, vo väčšine prípadov ho nemusíte nijako strážiť, stačí nastaviť čas varenia a ak chcete variť pomalšie (low) alebo rýchlejšie (high) a akonáhle varenie dobehne, tak sa automaticky prepne do módu ohrievania, ktoré trvá nejakú dobu, a potom sa hrniec úplne vypne. Záleží na konkrétnej značke a type. U niektorých sa dá aj nastaviť, aby sa to do módu ohrievania vôbec nedávalo a hneď sa to vyplo. Aký presne máte hrniec? Skúsim to nájsť na internete, ako to je presne pre váš model.
Ďakujem za správu, jedná sa o značku CHUP CHUP SABOR FUEGO LENTO 5,5L nemá časovač.
Ak nemá časovač, tak v tom prípade sa obávam, že to musíte naozaj sám vypnúť po danom čase varenia. Odporúčam dokúpiť si časovaciu zásuvku – tu je odkaz.
prajem pekný deň a ďakujem za správu, ste veľmi ochotní avzhledem k Vašej stránke som objavil aspoň niektoré veci čo potrebujem vedieť, zásuvku pre istotu kúpim a ďakujem za typ. Ešte raz ďakujem Richard
Nemate vôbec zač, rado sa stalo, nech hrniec dobre slúži a vykúzli veľa dobrôt 😉
Dobrý deň, kúpila som si pomalý hrniec Sencor SPR 5500ss. V reklamnom videu je uvedené, že v ňom ide upiecť aj buchta. Bohužiaľ, nikde nie je návod, ako postupovať. Neviete náhodou niekto, ako to urobiť? Ďakujem za odpoveď Monica ( mám 70 rokov a je super, že nemusím strážiť čas)
Dobrý deň, pomalý hrniec som na pečenie sladkého nikdy nepoužila, takže neporadím (podľa mňa je to aj blbosť teda, ale keď nemáte k dispozícii rúru alebo mikrovlnku, tak asi aj to je možnosť). Skúste sa skôr opýtať vo Facebookových skupinách, na pomalý hrniec ich tam je niekoľko.